Školní 637/2

Hlučín 748 01

+420 773 381 183

info@dentano.cz

Zubní kaz, infekce která dokáže potrápit. Jak jí předcházet?

Zubní kaz je nejčastější důvod bolesti zubů. To, že je jednou z nejrozšířenějších infekcí dokládá i fakt, že téměř každého z nás už v životě potrápila. Vzniká tak, že bakterie, které se usazují v plaku narušují sklovinu zubů. Sklovina působí jako ochranná vrstva zubu, proto je potřeba se o ní správně starat. Kazivost může být v jistém měřítku genetická, ale více než 70% kazů vzniká špatnou péčí.

Nejen bolest, ale také citlivost na teplotu nebo dotek může být indikátor, že i Vy máte zubní kaz. Ten může růst měsíce i roky, ale pokud se dostane až pod zubní sklovinu do zubní dřeně, začne způsobovat bolest. Od této bolestivé situace Vám pomohou včasné a pravidelné návštěvy Vašeho stomatologa, který díky moderním technologiím objeví i ten nejmenší kaz, než Vás začne trápit.

Kaz bohužel nevyléčí žádné „babské rady“, v případě poškození zubu pomůže jen zásah zubaře. Ten kaz odstraní vyvrtáním a vyvrtaný zub vyplní vhodnou výplní. V případě většího poškození může dojít k čištění kanálků, v krajním případě i vytržení zubu. Důležité je předejít také zánětu dásní, které taktéž vznikají působením bakterií.

Jak předejít vzniku zubního kazu? Základem je správné čištění zubů, vhodná zubní pasta, pravidelná návštěva zubního lékaře popřípadě zubní hygieny. Dále funguje jako prevence omezení konzumace sladkostí a pravidelné čištění zubů také mezizubním kartáčkem nebo zubní nití.