Školní 637/2

Hlučín 748 01

+420 773 381 183

info@dentano.cz

Víte, jak často měnit svůj kartáček?

Pro někoho je výměna kartáčku zcela automatická, jiný se může podivit nad tím, proč jej měnit, když je ještě ,,dobrý”. Běžně vyhazujeme prošlé potraviny, kosmetiku, opotřebované boty, ale na výměnu kartáčku se mnohdy zapomíná. Jak je to tedy s jeho výměnou?

Ať už se zeptáte svého zubního lékaře či zubní hygienistky, shodnou se na tom, že ideální doba na výměnu vašeho kartáčku jsou 3 měsíce. A proč právě 3 měsíce? Díky studiím je prokázáno, že právě tato doba bývá ideální na výměnu kvůli poškození vláken kartáčku a aby se na něm předešlo množení bakterií či plísní. 

Právě opotřebovaná vlákna v kombinaci s bakteriemi a plísní mohou být důvodem poškození zubní skloviny a dásní. V případě opotřebení se vlákna začnou stáčet do stran a mizí jejich schopnost čištění plaku. Navíc v tu chvíli máme tendence na kartáček více tlačit a vybočené štětiny mohou odřít dáseň. V takové chvíli jste jen krůček od zanesení infekce a narušení zubní skloviny.

Možná budete překvapeni, ale také je velmi důležité zakoupit nový kartáček pokud proděláte nemoc a to z toho důvodu, že právě mezi vlákny se mohou snadno držet a množit bakterie. 

Abyste předešli množení bakterií a plísní, vždy kartáček důkladně propláchněte vodou, osušte, postavte svisle tak, aby mohla zbývající voda stéct a uchovejte tak, aby se nedotýkal cizích kartáčků.