Školní 637/2

Hlučín 748 01

+420 773 381 183

info@dentano.cz

Jak vybrat zubní pastu, aby seděla právě vám?

V dnešní době na nás vyskakují reklamy na zubní pasty doslova na každém kroku. Jak se však zorientovat v tom, jaká bude vyhovovat vašim zubům? Jde o reklamní trik nebo umí opravdové zázraky?

V první řadě si zubní pasty rozdělíme na 2 skupiny. Klasické pasty, které běžně koupíte v lékárně nebo drogerii a druhá skupina jsou pasty přírodní, které seženete převážně na internetu nebo ve specializovaných prodejnách. A jaký je mezi nimi rozdíl?

Klasické pasty obsahují abraziva, tzn. obsahují určité látky které mají za úkol leštit a čistit zubní sklovinu. Také se postarají o odstranění bílkovinných zbytků na povrchu zubů, které se během dne usazují. Důležité je jejich množství, protože v případě velkého množství nebo pokud jsou příliš tvrdé, zubní sklovina je obrušována až moc a může dojít k nevratnému poškození. Také obsahují různé složky jako fluoridy, které mají za úkol zpevňovat zubní sklovinu a zpomalovat množení bakterií. Dále v nich najdeme konzervační a pěnící složky, různá sladidla a barviva.  V některých se nachází extrakty z rostlin nebo třeba mořskou solí a také soli hliníku, které pomáhají proti krvácení dásní.

Přírodní pasty se odlišují od konvenčních právě složením. Neobsahují barviva syntetické konzervační látky, syntetické vůně, těžké kovy jako olovo a arzen. Nejsou testovány na zvířatech, jsou ekologicky udržitelné a v drtivé většině složky pochází z přírodních zdrojů. Přírodní pasty také čistí díky abrazivům, v tomto případě však také pochází z přírodních zdrojů. Vhodné jsou především pro ty, kteří se zabývají zdravým životním stylem, udržitelností a právě u dětí, pro které je co nejčistší složení nejvhodnější.

Jakou pastu si tedy vybrat? Asi vás zklameme, ale i když se poznatky o dentální hygieně rozrůstají raketovou rychlostí, zatím nikdo neobjevil zázračnou pastu, která vyřeší všechny problémy. Proto jde především o Vaše preference a potřeby, avšak nutně neplatí, že nejdražší nebo nejopěvovanější pasta vše spasí.

Rada na závěr? Důležité je se dívat na složení, podle něj o pastě můžete spoustu zjistit. A samozřejmě k ní vybrat kvalitní kartáček, ale o tom zase příště.