Školní 637/2

Hlučín 748 01

+420 773 381 183

info@dentano.cz

Citlivé zuby: Jak porazit bolest při konzumaci oblíbených pokrmů

Zubní bolest může být nepříjemným společníkem při každodenním stravování. Přecitlivost zubů je jedním z hlavních důvodů, proč se mnozí z nás vyhýbají oblíbeným pokrmům a nápojům. Co však přesně tuto bolest způsobuje a jak jí můžeme předejít?

Příčiny přecitlivosti zubů mohou být různorodé. Často se jedná o odhalení zubního krčku, který obsahuje mikroskopické kanálky spojující povrch zubu s nervem. Když jsou tyto kanálky vystaveny teplotním změnám nebo kyselinám z potravy, může se v zubním nervu objevit nepříjemná bolestivá reakce.

Prevence je klíčová. Pravidelná ústní hygiena je základem – pravidelně čistěte zuby jemnou zubní pastou a měkkým kartáčkem. Zároveň volte zubní pasty speciálně navržené pro citlivé zuby, které obsahují složky posilující zubní sklovinu. Dodržujte šetrnou techniku čištění, abyste nepoškozovali dále již oslabenou sklovinu.

Omezte konzumaci kyselých potravin a nápojů. Citrusové plody a nápoje s obsahem kofeinu nebo oxidu uhličitého mohou být hlavními viníky zhoršení přecitlivosti. 

Nezanedbávejte pravidelnou návštěvu zubaře. Profesionál vám může doporučit vhodné léčebné postupy, jako je nanesení ochranného fluoridového gelu nebo aplikace speciálního laku na zuby.

Vězte, že citlivost zubů není problém, který byste museli snášet. S odpovídající péčí a vhodnými opatřeními můžete opět volně vychutnávat oblíbené pokrmy a nápoje, aniž byste museli trpět nepříjemnou bolestí. O zdraví vašich zubů se starat stojí za to – vaše úsměvy budou opět plné radosti!