Školní 637/2

Hlučín 748 01

+420 773 381 183

info@dentano.cz

Víte, jak se správně starat o dětské zoubky?

Mezi časté mýty o čištění zoubků u dětí patří ten, že není potřeba se o ně více starat, mléčné zuby stejně brzy vypadnou. To je však zásadní chyba, kterou dělá spousta rodičů. Dětské zoubky jsou nejcitlivější na vznik zubního kazu z důvodu, že zubní sklovina na mléčných zoubcích není tak silná, jako je to později u zubů stálých. Proto se často stává, že i malé děti trpí na zubní kazy. Jak se tedy o dětské zoubky správně starat?

Péče u dětí začíná v době, kdy se jim kolem 6. měsíce věku začnou prořezávat první zoubky. V této době se většinou k mateřskému či umělému mléku začínají přidávat první příkrmy a je potřeba miminko seznámit s prvním čistěním zoubků. Začít můžeme tím, že miminku ukážeme dětský kartáček, seznámíme jej s ním a večer před spaním pravidelně prořezané zoubky vyčistíme od plaku a nečistot.

Kolem 3 až 6 let má již dítě všechny mléčné zuby a v dásních se začínají tvořit zuby stálé. V tuto chvíli by mělo dítě získat návyky, kdy se každé ráno a večer zuby pravidelně čistí. Ne vždy to jde snadno, přeci jen děti mají svou hlavu. Na nás, jako rodičích, leží však zodpovědnost o jejich zdravý chrup, proto je potřeba vytrvat. Udělejme si s dětmi rituály, zpříjemněme jim tyto chvíle, pomoci mohou i říkanky o čistění. Je důležité spojit příjemné chvíle s čištěním zoubků, protože jen tak si je budou rády čistit také v budoucnu a předejdeme tak zubním kazům.

Mezi 6 až 12 rokem přijde první výměna mléčných zubů za zuby stálé. Dítě si již umí zoubky samo vyčistit, my však stále musíme kontrolovat a dočišťovat místa, kam se kartáček v malých ručkách ještě nedostane. Skvělým pomocníkem je dentální nit či mezi zubní kartáček a důkladné dočištění ze strany rodičů. Důležitá je také prevence a pravidelná návštěva u zubního lékaře.

Pamatujme na to, že ať už jsou děti jakkoliv staré, rodiče jsou jejich vzorem. Pokud uvidí, že si každý den pravidelně několikrát denně zuby čistíme, získají zdravý návyk při čištění a předejdeme tak případným zubním problémů. Důležitý je také výběr správných zubních kartáčků a past, které jsou určeny pro dětské zoubky. V tomto případě platí, čím měkčí kartáček, tím lépe, protože nepoškodí měkkou zubní sklovinu ani dásně.

S jakoukoliv radou či pomocí s čištěním zoubků dětí se na nás můžete obrátit v ordinaci zubního lékaře či u našich dentálních hygienistek.