Asi není překvapením, že se vztah lidí k zubařům a zubní hygieně postupem let mění. Ještě nedávno byla například návštěva zubní hygieny pro mnohé luxus, dnes se stala běžnou součástí našich životů. Česká firma Herbadent provedla rozsáhlý průzkum populace různého věku a zjistila zajímavé informace.
Nejvíce se o své zuby starají mladí lidé ve věku 18-29 let. Za velmi nebo spíše důležité tuto péči označilo 78%. Věková skupina 30-49 let se zajímá o zdravých chrup v 72% a v letech 50-65 poté 64% dotázaných. Největší rozdíl, mezi nejmladšími a ostatními dotázanými, byl v ochotě věnovat se ústní hygieně častěji než 2x denně. Také většina z této skupiny vlastní zubní nitě (19% dotázaných ve věku 18-29 let, 14% ve věku 30-49 let a 11% ve věku 50-65 let) či elektrické zubní kartáčky (22% dotázaných ve věku 18-29 let, 17% 30-49 let a ve věku 50-65 let).
Překvapivé je zjištění, že používání speciálních past, ústní vody nebo mezizubních kartáčků je napříč generacemi vyrovnanější, ale i přesto mají češi stále co zlepšovat (37% dotázaných používá speciální pastu, 26% ústní vodu a mezizubní kartáčky 23%). „Prevence je přitom nejlevnější a nejefektivnější způsob ‚léčby‘. Čistý zub se nekazí a bez zubního plaku zůstanou zdravé i dásně. Moderní péče o zuby by proto měla zahrnovat i správné používání těch správných nástrojů. Mezi ty patří nejen klasický zubní kartáček, ale také mechanické či elektrické mezizubní kartáčky, speciální zubní pasty, ústní vody či gely a roztoky proti zánětu dásní, jsou-li potřeba. Zanedbaná péče o chrup zbytečně stojí tisíce až statisíce korun,“ říká majitel společnosti Herbadent, Pavel Smažík.
Zajímavé zjištění tohoto výzkumu bylo, že naši ochotu navštěvovat dentální hygienu má souvislost s věkem zubaře. Pacienti zubařů mladších 39 let navštěvují dentální hygienu ve 48% případů, zatímco pacienti starších lékařů (lékaři ve věku 40-50 let) jen ve 31% a 20% (lékaři 51 let a starší).
„Je to zřejmě důsledek toho, že mladší stomatologové studovali v době, kdy důležitost preventivní péče o chrup byla již dostatečně známá a důraz na ni se kladl jak na univerzitě, tak v dalším vzdělávání. Snaha naučit pacienty předcházet komplikacím je tak ve stomatologii zřejmým trendem. I proto mívají pacienti mladších stomatologů chrup v lepším stavu, byť samozřejmě existují výjimky oběma směry,“ vysvětluje Pavel Smažík.
Navíc mladší lékaři dokáží své pacienty lépe uklidnit svým vystupováním (33%), zatímco u starších zubařů je číslo jen 26%.
Dalším zajímavým zjištěním bylo, že lidé, označující své zuby za podprůměrně zdravé nebo mimořádně nezdravé se zubních lékařů bojí nejvíce. Tento strach má až 88% dotázaných, i když je přirozené, že se každý člověk v životě bál aspoň jednoho zubařského zákroku. Je tedy patrné, že lidská mysl je silná a ve velké míře se odráží i na kvalitě a vzhledu našich zubů.
U nás v Dentanu se však zubních lékařů bát nemusíte. Přivítá vás milé prostředí s přátelským personálem, který pro vaši spokojenost udělá co jen budou moci.