Jedná se o první návštěvu každého pacienta v naší ambulanci.
Skládá se z vyplnění vstupního dotazníku, klinického vyšetření pacienta, zhotovení intraorálních rentgenových snímků a přehledného panoramatického snímku všech zubů. Na základě zjištěného stavu zubního zdraví se s pacientem dohodneme, jestli započneme terapii a jaký bude případný postup léčby.
Dentální hygiena je v dnešní době neodmyslitelnou součástí zubní péče. Jedná se o profesionální čištění chrupu, které pomáhá předcházet vzniku onemocnění v ústech. Díky dentální hygieně se sníží množství bakterií, riziko paradontitidy nebo zubního kazu. Čištění probíhá v prostorách kliniky a úkon provádí dentální hygienistka.
Návštěva dentální hygieny se doporučuje 2x ročně, zkontrolování u stomatologa poté 1x ročně. Věděli jste, že vám zdravotní pojišťovna přispívá na návštěvu dentální hygieny? Už vám nic nebrání rezervovat si termín a dodat svému úsměvu tu správnou péči u našich školených profesionálů.
Zubní kaz je jednou z nejčastějších onemocnění populace. Vzniká na základě odvápnění zubní skloviny v důsledku působení bakterií ulpívajících na povrchu zubu. Terapie spočívá v důkladném odstranění kazu v jeho celém rozsahu. Následuje úprava vzniklého defektu tak, aby zhotovená výplň měla dostatečnou retenci i rezistenci (nevypadla a nepraskla).
Aktuálně zhotovujeme prakticky vždy tzv. bílé výplně – výplně fotokompozitní. Výhodou tohoto druhu výplní je jejich vazba na zubovinu a sklovinu. Jednoduše můžeme říci, že výplň zateče do struktury zubu. Na rozdíl od tzv. stříbrných – amalgámových výplní umožňují vytvořit pouze minimálně nutnou preparaci, právě díky této vazbě.
Sečteme-li všechny klady těchto výplní (estetika, odolnost, minimální ztráta vlastního zubu) jsou v dnešní době pokrokové stomatologie volbou číslo jedna.
Endodontické ošetření spočívá v odstranění mrtvé nebo infikované zubní dřeně ze zubu. Základem je vyjmutí kompletně celého rozsahu dřeně, dostatečné opracování a rozšíření všech kořenových kanálků po celé jejich délce a silné výplachové desinfekci pro maximální možné odstranění zbylých mikroorganismů.
Po závěrečném výplachu následuje plnění kořenových kanálků. V naší ambulanci používáme techniku plnění pomocí horké gutaperči, která díky své plnící schopnosti nejlépe utěsní ošetřený kanálek. Takto vyplněný zub je ve většině případu dost oslabený a je proto nutno jej dostavět a vyztužit.
K tomuto účelu slouží sklokeramické čepy. Tyto čepy se vkládají do kanálku a slouží jako výztuha zubu a zároveň dostaví chybějící tkáně tak, aby bylo zub možno definitivně proteticky zrestaurovat.
Jedná se o pevně nasazenou laboratorně zhotovenou náhradu části zubní korunky (onlay, inlay, overaly) nebo korunky celé. Tyto práce mohou být zhotoveny z kompozitních výplní, kombinovaná keramika s kovem – metalokeramika nebo čistě keramické. Naše ordinace spolupracuje s několika laboratořemi tak, ať jsou korunky maximálně přesné, trvanlivé a estetické.
Fixním můstkem je také možno nahradit malou mezeru po jednom chybějícím zubu. Toho využíváme zejména pokud zuby kolem mezery mají rozsáhlé kazy, výplně nebo korunky.
Další fixní variantou, jak nahradit chybějící zub, je zavedení titanového čepu přímo do kosti a opatřit jej korunkou. K této variantě – implantátu, se přikláníme v případě nepoškozený zdravých zubů v sousedství s mezerou.
Tento pojem zahrnuje laboratorně zhotovené práce nahrazující nejčastěji více zubů. Musí se pravidelně vyjímat a čistit. Dle rozsahu protézy je můžeme rozdělit na částečně snímatelné náhrady a celkové náhrady. Cestu částečně snímatelných protéz volíme zejména pokud mezera po chybějících zubech není ohraničena zuby.
Nejčastěji se jedná o případy, kde chybí v postranním úseku stoličky. Protéza drží pomocí spon na zbývajících zubech. Celková protéza je pak nejčastějším řešením v případech, kde zuby v ústech chybí úplně.