Školní 637/2

Hlučín 748 01

+420 773 381 183

info@dentano.cz

Dětští pacienti

Naše péče pro děti je extrémně opatrná a ohleduplná. Nechceme, aby se k nám děti bály chodit, naopak, věnujeme jím maximum, aby se k nám rádi vraceli. Nepodceňujte proto péči o zoubky vašich dětí hned ze začátku. Především dočasné zuby mají svou funkci a jejich předčasná ztráta může vašim dětem udělat později pořádné starosti.

Jak začít s návštěvami s dítětem?

První prohlídka by měla následovat po prořezání prvního zubu. V této prohlídce se dítě seznámí s prostředím zubní ordinace a zvyká si i na kontakt s lékařem samotným. Lékař stanoví tzv. zubní věk pacienta, poučí rodiče jak pečovat o dočasné zoubky a případně se vyřeší zubní potíže, pokud nějaké dítě má (např. bolestivé prořezávání).

Druhá návštěva se uskutečňuje po prořezání první dočasné stoličky. Dítě si opět zvyká na lékaře, ten kontroluje průběh prořezávání zubů, úroveň ústní hygieny a zdraví již prořezaných zubů.

Třetí návštěva pak následuje po prořezání druhé stoličky. V tomto okamžiku hraje úroveň ústní hygieny klíčovou roli při vzniku zubního kazu. Dvě sousedící stoličky vytváří bod kontaktu, pod kterým snáze ulpívají zbytky jídla. Právě na těchto mezizubních ploškách vzniká velice snadno zubní kaz při nedostatečné ústní hygieně. V této návštěvě zhotovujeme první rentgenový snímek na oblast sousedících stoliček pro úplnou jistotu jejich zdraví.

Následující návštěvy již probíhají v pravidelných půlročních intervalech. Tyto preventivní prohlídky mohou absolvovat celé rodiny společně. Vaše dítě určitě rádo uvidí, že i Vy musíte „ukázat zoubek“. Samozřejmostí je návštěva zubního lékaře, pokud si dítě stěžuje na nějaké obtíže, pociťuje bolest nebo došlo k úrazu zubů.

První velký přehledný panoramatický snímek zhotovujeme v 6ti letech věku. V tomto věku se prořezává první stálá stolička, snímek ukáže zárodky stálých zubů, jejich stav a již v tak útlém věku odhalit případné chybějící zuby. Tato skutečnost pak často může ovlivňovat postup léčby zubů dočasných, je-li třeba je opravit a dlouhodobě zachovat.

Zásady péče o dětské zuby

Základem zdravých zubů je péče o ně. Proto je nezbytné začít dítěti zoubky čistit již s prvním zubem. Hned ze startu se používá měkčí kartáček společně s pastou. Nutností je pasta určena pro děti, neboť dítě ještě neumí pastu vyplivnout a vysoký obsah fluoridů v pastách pro dospělé by mohl zuby poškodit. Zuby již ze startu čistíme 2x denně a až do 12ti let dítěti zuby kontrolujeme a případně dočišťujeme. Není třeba se bát čistit zuby i přes nevůli dítěte. Nebojte se, že mu způsobíte trauma, bude mít „jen“ zdravé zuby.

Úkony pro dětské pacienty

Všechny naše zákroky provádíme v lokální anestezii.

Vstupní vyšetření: odběr anamnézy, intraorální a extraorální vyšetření, zhotovení RTG snímků (dle věku), vysvětlení problematiky rodičům, poučení o dentální hygieně a ukázka opravy zubu na plyšovém modelu (bude-li třeba nějaké zuby opravit). Při vstupním vyšetření neprovádíme žádné zákroky.

Zhotovení výplní

Pro sanaci kazů na dočasných zubech dnes volíme převážně ze dvou nejpoužívanějších materiálů a to výplní kompozitních (tzv. bílých výplní) nebo výplní z glassionomerních cementů (GIC), které mohou mít různé barvy. Kompozitní výplně nabízí minimální množství preparace, a tudíž šetří tvrdé zubní tkáně, umožňují kvalitní okrajový uzávěr, nejsou vodivé pro tepelné podněty a splňují i estetické nároky. U výplní z GIC materiálů využíváme jejich bakteriostatický účinek v důsledku uvolňování fluoridových iontů, také lépe snáší vlhké prostředí. Amalgámové výplně jsou v dnešní době již překonány moderními kompozitními výplněmi. Ty jsou dostatečně odolné a vyžadují jen preparaci v rozsahu kazu bez zbytečných ztrát nutných k úpravě vyvrtaného otvoru po kazu při zhotovení amalgámové výplně.

Analgosedace

U nepříjemných (extrakce – vytržení zubu) a časově náročnějších zákroků je možné využít u dětí premedikace látkou Midazolam. V důsledku jejího účinku navodíme psychické uklidnění pacienta a snížíme vnímání bolesti. Díky těmto účinkům je ošetření rychlejší a příjemnější jak pro pacienta tak i pro lékaře. Nespornou výhodou je pozákroková amnézie, takže si dítě na zákrok nepamatuje, tudíž nevznikají negativní vzpomínky na zubní ošetření. Analgosedaci je možno využít u dětí od 2 let, bojácných či hendikepovaných pacientů. Užití analgosedace je vždy na základě posouzení lékaře.


UPOZORNĚNÍ: Aktuální čekací doba na ošetření v analgosedaci je z kapacitních důvodů přibližně 6 měsíců od objednání.

Potřebujete vaše dítě objednat?